czwartek, 28 sierpnia 2014

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczącej zawodu dermokonsultantki

           Post na temat rozmowy kwalifikacyjnej był chyba przez Was najbardziej oczekiwanym. Dostaje dziesiątki e-maili z zapytaniami dotyczącymi rozmów kwalifikacyjnych, niestety bardzo Was przepraszam, że nie jestem w stanie odpowiadać na wszystkie Wasze zapytania, tak jakbym chciała. Chciałabym również zaznaczyć, że blog ten jest jedynie poradnikiem, więc prosiłabym o nie wysyłanie e-maili na temat: Czy jest Pani w stanie załatwić mi pracę jako dermo konsultantka/ Co zrobić, żeby dostać tę prace/ Czy wiem, gdzie w tej chwili organizowane są nabory jako dermokonsultantka.  Nie leży to w moich kompetencjach, jak również ten poradnik nie jest żadnym wyznacznikiem jeśli chodzi o zdobycie pracy w tym zawodzie, a ma za zadanie w jakiś sposób Was naprowadzić i przygotować do pracy w tej branży. Specyfika pracy w każdym miejscu jest inna, więc proszę nie brać  wszystkiego dosłownie, a potraktować to jako wskazówki, a nie wyrocznie.
Czy dermokonsultantką mogę zostać tylko po studiach kierunkowych?
Oczywiście preferowane są kierunki kosmetyczne, farmaceutyczne jak i pokrewne. Nie oznacza to jednak, że osoba bez odpowiedniego wykształcenie/kwalifikacji nie zdobędzie tej pracy,czego przykładem jestem ja. Bardzo chętnie przyjmowane są osoby, których pasją są zagadnienia z obrębu kosmetyki i kosmetologii. Ja swoją pracę w tej branży, zaczynałam z bardzo małą wiedzą. Jednak dzięki swojemu samozaparciu, dążeniu do podwyższania swoich kwalifikacji, a także w dużej mierze dzięki moim pracodawcom, którzy inwestowali w mój rozwój, dosyć szybko przyswoiłam sporą dawkę wiedzy, co nie znaczy, że na tym przystałam. Z dnia na dzień uczę się czegoś nowego, chociaż teraz bardziej z pasji niż zawodowo.

                Przechodząc do tematu, tak jak już wcześniej wspomniałam, specyfika pracy w każdym miejscu jest inna. Stąd też każda rekrutacja może wyglądać inaczej. Jednak niemalże na każdej rozmowie możecie spodziewać się podobnych pytań. Stworzyłam taką małą tablice z pytaniami, które radziłabym poćwiczyć przed każdą rozmową.

PYTANIA W CZASIE ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ NA STANOWISKO DERMOKONSULTANTKI
1.    Jaka powinna być dermokonsultantka? (bądź też jaka jesteś Ty jako pracownik?)
- zaangażowana w wykonywaną pracę
- cierpliwa ( tutaj raczej ze względu na kontakt z klientami)
- systematyczna/kompetentna/chętna do poszerzania swojej wiedzy : Świat idzie do przodu, w związku z tym i my musimy podążać za najnowszymi trendami, nowinkami, być na bieżąco z pojawiającymi się nowościami na rynku, a także cały czas dokształcać się w tym kierunku
- empatyczna : uwierzcie mi, że spora część klientów (zwłaszcza osoby starsze) nie tyle co szukają u Was pomocy w doborze, dajmy na to, odpowiedniego kremu, ale poszukują zrozumienia lub posiadają zwykłą chęć „wygadania się”. Zdarza się też i tak, że konkretna osoba walczy np. z trądzikiem przez x-lat, odwiedziła setki dermatologów, wypróbowała tysiące specyfików i nic, zero efektów,jest załamana obecnym stanem rzeczy. Starajcie się zrozumieć, wysłuchać, wczuć się w rolę tej drugiej osoby, ale nie wciskajcie na siłę produktów z zapewnieniem, że to na pewno pomoże rozwiązać problemy-niestety na niektóre problemy nie ma złotego środka. My jako dermokonsultantki – owszem jesteśmy też po to, aby sprzedać produkt, ale na litość, bądźmy też ludźmi!
- energiczna i otwarta do ludzi: osoba na tym stanowisku musi charakteryzować się pewnością siebie. Nie mylcie pewności siebie z nadmierną nadpobudliwością ;) Osoba cicha, bardzo nieśmiała nie nadaje się na to stanowisko, klient to wyczuje i uzna, że jest osobą niekompetentną, niepewną informacji, które przekazuje. Z kolei zbyt pewna siebie, hałaśliwa osoba może zanadto przytłoczyć klienta. Wypośrodkujmy to- należy być pewnym tego o czym się mówi(a co się z tym wiąże-posiadać odpowiednią wiedzę) , a zarazem mieć w sobie trochę pokory i umiejętność wczuwania się w potrzeby innych, bez nachalnego narzucania się.

          2. TEST WIEDZY
Uważam, że krótki test wiedzy na każdej tego typu rozmowie jest nieunikniony. Przygotujcie się na podstawowe pytania typu:
a)       Wymień rodzaje skóry. / Budowa skóry.
b)       Jaka jest różnica między skórą suchą a odwodnioną?
c)       Czym jest skóra wrażliwa a czym nadreaktywna ?
d)       Czy skóra tłusta potrzebuje nawilżenia?
e)       Wymień podstawy pielęgnacji skóry naczynkowej.
f)        Co to są dermokosmetyki? Co to są nutrikosmetyki?

       3. Dlaczego chciałabyś zostać dermokonsultantką?
Tutaj w zasadzie, każda z Was powinna sama odpowiedzieć sobie na to pytanie. W tym miejscu warto się zastanowić nad właściwymi powodami. Ten zawód ma swoje plusy i minusy,ale o tym w dalszej części notki.

4.Wolisz prace siedzącą czy stojącą?
Nie da się ukryć, że praca dermokonsultantki jest pracą głównie stojącą. I niestety trzeba się z tym liczyć, że można spędzić długie godziny w pozycji stojącej. Oczywiście, jeżeli w danym miejscu funkcjonuje stanowisko do przeprowadzania dermokonsultacji , wtedy też podczas takich badań możemy usiąść. Należy jednak zaznaczyć, że praca stojąca nie stanowi dla Ciebie problemu, bowiem jesteś osobą energiczną.

    5.  Jak dbasz o swoją skórę? / Twoja pielęgnacja
Te pytanie ma na celu rozpoznać Twój stosunek do pielęgnacji. Przyszłego pracodawcy na pewno nie zadowoli odpowiedź, że „w sumie nic specjalnego nie muszę robić, bo nie mam większych problemów z cerą”. Pamiętaj, że Twoja wypowiedź musi być na temat i ukazywać, że jesteś w tej dziedzinie specjalistką.

Pytanie o osobistą pielęgnację skóry zarówno twarzy/ciała jak i włosów pada na rozmowie bardzo często. Opowiadając o swojej codziennej pielęgnacji nie mówcie ogólnikowo:
„Rano i wieczorem używam kremu do twarzy, wieczorem zmywam twarz żelem”
Takie wypowiedzi nic nie mówią o Twojej pielęgnacji. Postaraj się sprecyzować swoją wypowiedź, na przykład:
„ Mam skórę mieszaną, naczynkową, do tego odwodnioną. Moja poranna pielęgnacja polega na delikatnym oczyszczeniu i stonizowaniu skóry płynem micelarnym, zazwyczaj jest to płyn Biodermy z serii Sensibio. Celowo nie używam wody, gdyż niekorzystnie wpływa to na moją wrażliwą skórę, woda dodatkowo ją  wysusza, co przy odwodnieniu mojej skóry, powoduje podrażnienia. Po użyciu płynu micelarnego stosuje krem z filtrem, aby zapewnić skórze dodatkową ochronę w ciągu dnia. W chwili obecnej używam kremu La Roche Posay z gamy Anthelios, który pomimo dużego filtra SPF50, posiada bardzo lekką konsystencje a dodatkowo zawiera barwiące pigmenty, dzięki czemu wyrównuje koloryt mojej skóry i nie muszę używać podkładu. W ciągu dnia odświeżam skórę wodą termalną Iwostinu. Wieczorem wykonuje staranny demakijaż płynem micelarnym, a następnie wklepuje w skórę krem na noc na naczynka firmy Iwostin, który posiada bardziej skoncentrowaną i odżywczą formułę. Raz na tydzień wykonuje delikatny peeling enzymatyczny, aby nieco złuszczyć i odświeżyć swoją skórę. „
Mówiąc o swojej pielęgnacji świetnie możecie wykazać się swoją wiedzą. Przemyślcie swoją pielęgnacje, nie tylko twarzy, ale również ciała i włosów. Jeżeli stosujecie jakieś suplementy, warto o tym wspomnieć, bo w pracy dermokonsultantki nie polecacie tylko dermokosmetyków ale także nutrikosmetyki"
Dodatkowo zamieszczam bardziej szczegółowe omówienie tego zagadnienia:
Pamiętaj o najważniejszych etapach codziennej pielęgnacji
a)      Oczyszczanie skóry, np. Jako, że moja skóra, ze względu na płytkie unaczynienie, jest dosyć wrażliwa, staram się nie używać w codziennej pielęgnacji wody, która mogłaby ją podrażnić. Wodę zastępuje delikatnymi płynami micelarnymi, które nie tylko doskonale oczyszczają skórę, ale również ją tonizują. Jest to bardzo ważny etap w mojej codziennej pielęgnacji, bowiem stanowi solidną podstawę do dalszych czynności.
Pytanie dodatkowe
Dlaczego tonizowanie skóry jest ważne?
Pod żadnym pozorem nie mówcie, że tonik służy zmywaniu makijażu, bo faktycznie pomaga odświeżyć skórę, usunąć resztki makijażu, ale nie jest to jego podstawowa funkcja. Niestety jest to bardzo częsty błąd, spotykany u większości klientek. Skórę tonizujemy po to, aby przywrócić właściwy odczyn pH skóry. W jakim celu? Przede wszystkim przywracamy skórze funkcje obronne. Kwaśny odczyn toniku sprawia, że skóra może się bronić przed niekorzystnym działaniem oraz zasiedlaniem naszej skóry przez bakterie, które często powodują liczne schorzenia dermatologiczne. Do reszty funkcji, w zależności od przeznaczenia toniku,  możemy zaliczyć również odświeżanie skóry, usuwanie nadmiaru serum, nawilżanie. Warto również wspomnieć, że dzięki tonikowi nasza skóra jest w stanie „chłonąć” więcej składników aktywnych, zawartych w preparatach, które stosujemy po oczyszczaniu.
b)      Ochrona skóry np. Mam skórę naczynkową, dlatego wielką wagę przykładam do jej codziennej ochrony. W ciągu dnia zawsze stosuje kremy z dosyć wysokimi filtrami, aby chronić swoją skórę przed niekorzystnymi czynnikami. Kiedy decyduje się na makijaż, na twarz nakładam lekkie kremy tonujące z wysokimi filtrami, przeważnie SPF 30 bądź SPF 50, w zależności od warunków jakie panują na zewnątrz.
Pytanie dodatkowe
Czy kremy z tak wysokimi filtrami jak SPF30 czy SPF50 nie będą zbyt ciężkie dla Pani mieszanej skóry?
W tej chwili na rynku dermo kosmetycznych jest ogromny wybór kremów z filtrami, dostosowanych do rodzaju skóry. Do lamusa odeszły kremy sprzed kilkunastu lat, które były ciężkie i pozostawiały na skórze białą maskę. Wielu producentów, zarówno polskich jak i zagranicznych oferuję w swojej gamie preparaty z filtrami o różnych właściwościach. Znajdziemy kremy zarówno dla cer suchych o gęstszej konsystencji jak i dla tłustych czy też mieszanych cer, o bardzo lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji, często też żelowej.
c)      Nocna pielęgnacja np. Jako, że zdaję sobie z tego sprawę, że w ciągu nocy skóra się szybciej regeneruje i jest w stanie przyjmować więcej składników aktywnych, staram się używać kremów o bogatszych składach. Mam już 26 lat, dlatego sięgam już po preparaty zapobiegające starzeniu się skóry. Są te delikatne kremy, zazwyczaj na pierwsze zmarszczki, które nie tylko dogłębnie nawilżają, ale także znakomicie odżywiają skórę.
d)     Pielęgnacja dodatkowa, np. Nie zapominam również o pielęgnacji dodatkowej. Raz w tygodniu stosuje peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszcza naskórek, dzięki czemu skóra jest oczyszczona i chłonie więcej składników aktywnych.

 6.TEST UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNYCH
Czyli największa zmora przyszłych kandydatów na ww. stanowisko. W tej części łatwo polec. Przed rozmową przygotujcie się na zadania w stylu:

Zadanie 1. Określ jaki mam rodzaj skóry twarzy i dobierz mi odpowiednią codzienną pielęgnacje.
Nie strzelajcie jaki rodzaj skóry ma np. rekruter. Na początek przeprowadźcie krótki wywiad, zadając pytania: Czy ma Pani jakieś problemy z cerą? Jakie kosmetyki dotychczas były używane? Jak wygląda Pani zwyczajowa pielęgnacja? Z jakim głównym problemem swojej skóry chciałaby się Pani uporać? Po przeprowadzeniu analizy określ jaką ma skórę, a następnie zaproponuj odpowiednią pielęgnacje, rozkładając etapy takiej pielęgnacji na części:
- poranna pielęgnacja (oczyszczanie/tonizowanie skóry, krem na dzień)
- wieczorna pielęgnacja (oczyszczanie/tonizacja/demakijaż, krem na noc, ewentualnie serum)
- pielęgnacja dodatkowa (peelingi, maseczki-z jaką częstotliwością)
- suplementacja (np. jeżeli ktoś ma problemy z naczynkami, można polecić dodatkowo suplementy pomagające wzmocnić naczynka)
UWAGA! Jeżeli już proponujecie codzienną pielęgnacje – koniecznie opierajcie to co mówicie na konkretnych produktach, np. „ Przy pani naczynkowej skórze polecam krem nawilżająco – wzmacniający Pharmaceris Capillin z filtrem SPF20. Poza doskonałą ochroną skóry przed promieniami UV, zawiera również witaminę PP, która działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu redukuje stopień zaczerwienienia naszej skóry…”

Zadanie 2. Mam bardzo suchą, szorstką i zrogowaciałą skórę. Co może mi Pani polecić?
Przy zadaniach związanych z pielęgnacją ciała przyjrzyjcie się produktom z mocznikiem (dla suchej,zrogowaciałej skóry), produktom przeznaczonym do skóry atopowej jak również preparatom antycellulitowym. Zasada polecania jak w zadaniu pierwszym.

Zadanie 3. Mam problem z wypadającymi włosami. Co mi może Pani polecić?

Tutaj należy zwrócić uwagę na szampony wzmacniające, odżywki, wcierki, ampułki. Jak najbardziej wskazane jest polecenie dodatkowej suplementacji np. w postaci skrzypu polnego, biotyny itp.

Mam nadzieję,że dotarliście do końca. Trochę się rozpisałam, ale uwierzcie mi, że można by było napisać na ten temat książkę, ale kto by to przeczytał ? ;)
Kochani życzę Wam powodzenia!

4 komentarze:

  1. Cieszę się, że blog powrócił do życia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło i czekam na ewentualne propozycje ad. dalszych tematów. Pozdrawiam!

      Usuń
  2. szkoda, że nie udzieliłaś przy okazji odpowiedzi na te pytania :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja chętnie przeczytałabym nawet książkę na ten temat :)

    OdpowiedzUsuń